Kim jesteśmy?

LGD Stowarzyszenie "Z tradycją w nowoczesność" jest formą prawną Lokalnej Grupy Działania. Została zarejestrowana aktem notarialnym 30 grudnia. Na działalność fundacji zostały przeznaczone pieniądze z gmin partnerskich, oraz od osób fizycznych.   więcej »

Kontakt z nami

Masz jakieś pytania lub sugestie? Skorzystaj z poniższych form kontaktu z nami:

 

tel/fax: +48 16 621-90-65
Napisz do nas e-mail

Newsletter
Wpisz swój adres e-mail w poniższe pole, aby otrzymywać informacje o nowościach i wydarzeniach:

A A A

LGD Stowarzyszenie „Z Tradycją w Nowoczesność” reprezentant Województwa Podkarpackiego na Dożynkach Prezydenckich w Spale

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Z Tradycją w Nowoczesność” reprezentowała Województwo Podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w dniach 14 – 15 września 2013 r. w Spale.

Podczas Dożynek Prezydenckich trwał konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”. Wieniec dożynkowy Województwa Podkarpackiego zajął 3 miejsce w konkursie. Z uwagi na panujące zwyczaje dożynkowe, wieniec został przekazany Marszałkowi Województwa Łódzkiego.

Zespół wieńcowy to przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Z Tradycją w Nowoczesność”, a dokładnie członkowie zespołu „Pawłosiowianie”. Zespół ten jest zespołem ludowym kultywującym lokalne tradycje śpiewem i tańcem. Zdobywa szereg nagród i wyróżnień podczas organizowanych w województwie podkarpackim wydarzeń kulturalnych. Wieniec przygotowywali przedstawiciele sołectwa Maleniska, którym przewodniczyła Sołtys wsi – Zofia Krajnik oraz pomysłodawca koncepcji wieńca i twórca – Teresa Bochenek. Wieniec  przedstawia żniwną koronę, która jest wizytówką wsi i symbolizuje tegoroczny plon. Przęsła korony wykonane zostały z kłosów pszenicy zwykłej, pszenicy wąsatej i owsa. Wieniec wieńczy krzyż, który został wykonany metodą ziarnkową. Ziarna pochodzą tylko z rodzimych pól i są to ziarna jęczmienia, pszenicy i słonecznika, najpierw moczone, a następnie nawlekane na druciki. Ozdoby w formie kwiatów, które zdobią poszczególne części wieńca zostały wykonane z ziaren dyni, słonecznika, kukurydzy grochu i jarzębiny. Podstawa wieńca wyłożona została matą słomianą, która została wyklejona prasowanymi na gorąco źdźbłami pszenicy i owsa. Przy wykonaniu wieńca brało udział kilkanaście osób, a prace wymagały bardzo dużego zaangażowania i misternego wykonania. Wieniec ten wygrał w konkursie na najładniejszy wieniec, podczas Dożynek Gminnych w Gminie Pawłosiów.

W Miasteczku Regionów na stoisku promocyjnym Województwa Podkarpackiego można było skosztować smakowite i tradycyjne potrawy związane z naszym regionem, wędliny i wyroby mięsne, miody z własnej pasieki oraz wina z lokalnej winnicy. Oprócz smakowitych przysmaków można było zobaczyć pięknie haftowane serwetki i obrusy, malowane i haftowane obrazy, pamiątki wykonane metodą scrapbookingu i decoupage oraz kwiaty wykonane z krepiny. Dodatkowo Województwo Podkarpackie prezentowało na Alei Twórców Ludowych przepiękne rzeźby wykonane w drewnie oraz wyroby wikliniarskie. Stoiska promocyjne naszego województwa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Podczas Dożynek Prezydenckich stoiska promocyjne Województwa Podkarpackiego odwiedziła Pierwsza Dama Anna Komorowska oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Województwo Podkarpackie na Dożynkach Prezydenckich w Spale reprezentował Wicemarszałek Lucjan Kuźniar wraz z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego. Gminę Pawłosiów reprezentował Wójt Mariusz Reń wraz z reprezentacją. Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Z Tradycją w Nowoczesność” reprezentowała Wiceprezes Zarządu - Agnieszka Kiełt oraz członkowie Zarządu w osobach: Wawrzyniec Kościk, Franciszek Matusz, Agnieszka Kałużny oraz  reprezentacje Gmin Partnerskich LGD, tj. Chłopic, Pruchnika, Roźwienicy i Kańczugi.

Stoisko promocyjne województwa zostało przygotowane przez:

  • Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Z Tradycją w Nowoczesność”
  • Koło Gospodyń Wiejskich z Pawłosiowa
  • Sołtys i Rada Sołecka wsi Maleniska
  • Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Szarek” z Widnej Góry
  • Firma Handlowa i Produkcyjna „Antoni Wnuk” z Rudnika nad Sanem
  • Gospodarstwo Pasieczne „Królewskie Miody” z Chorzowa
  • Winnice Rodziny Steckich z Jarosławia
  • Twórców ludowych z terenu LGD tj. Zofia Chrobak, Małgorzata Szepelak, Karina Torchała, Marta Szumińska, Edyta Piątek, Jakub Olejarz, Agnieszka Błachuta, Zofia Czuba


Wszystkim uczestnikom, którzy reprezentowali Województwo Podkarpackie serdecznie dziękujemy.

Dwudniowy wyjazd na Dożynki Prezydenckie w Spale zorganizowany został przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Z Tradycją w Nowoczesność” przy wsparciu finansowym
z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.